Пам’ятка по ВІЛ/СНІДу

Дата: 09.12.2023 11:08

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі з ВІЛ- інфекцією живе близько 37 мільйонів людей, серед яких 19,5 мільйонів отримують антиретровірусне лікування. З початку епідемії заразилися ВІЛ 75,7 мільйонів осіб. Від захворювань, зумовлених ВІЛ-інфекцією та СНІДом, померли 35 мільйонів осіб у світі.

Україна залишається регіоном із високим рівнем поширення ВІЛ- інфекції. Вона знаходиться на другому місці у Східній Європі за кількістю людей, які живуть з ВІЛ. За інформацією Об’єднаної програми Організації Об’єднаних Націй із ВІЛ/СНІД в Україні проживає більше 250 тисяч українців, які інфіковані ВІЛ.

Щодня діагноз «ВІЛ» отримують майже 60 українців та помирає від СНІДу 7 людей.

Всесвітній день боротьби зі СНІДом - це ще одна можливість дізнатися про факти щодо поширеності ВІЛ-інфекції і втілити знання у практику. Якщо люди розуміють, як передається ВІЛ-інфекція, як їй можна запобігти та усвідомлюють сьогоднішню реальність життя з ВІЛ-інфікованими, вони можуть за допомогою цих знань дбати про власне здоров’я і здоров’я інших та толерантно ставитися до тих, хто живе з ВІЛ-інфекцією.

Вірус передається:

1. статевим шляхом (при статевих стосунках з ВІЛ-інфікованою особою);

2. парентеральним шляхом (через кров, насамперед, через спільні шприци та голки при внутрішньовенному введенні наркотичних речовин; через забруднений, нестерильний медичний інструмент);

3. від ВІЛ-інфікованої матері до дитини (під час вагітності, пологів чи годування грудним молоком).

ВІЛ-інфекція не передається:

1. через рукостискання;

2. обійми;

3. кашель або чхання;

4. при використанні загального телефону;

5. при відвідинах хворого в лікарні;

6. через укуси комах;

7. при користуванні загальним туалетом;

8. через їжу і посуд при сумісному помешканні;

9. при купанні в басейні, лазні або ванні;

10. через білизну і одяг.

Що робити, щоб уникнути інфікування ВІЛ-інфекції:

1. уникати випадкових статевих зв'язків (використовувати презервативи);

2. утримуватись від вживання наркотичних речовин якщо людина є споживачем ін’єкційних наркотиків;

3. не користуватися спільними засобами гігієни (леза, щітки, манікюрні набори тощо);

4. для нанесення татуювання та манікюру мати індивідуальний або одноразовий інструментарій;

5. вагітні ВІЛ-інфіковані жінки можуть запобігти народженню хворої на ВІЛ-інфекцію дитини, якщо вони якомога раніше звернуться в жіночу консультацію, для проведення профілактичного лікування;

6. для ВІЛ-позитивної матері, щоб попередити інфікування дитини, необхідно відмовитись від грудного вигодовування.

ВІЛ - це не вирок, це хвороба, яку треба вчасно діагностувати і лікувати. За таких умов можна вести якісне і повноцінне життя.