Не правова, а правнича допомога

Дата: 11.08.2023 09:27

Поняття «правничий» означає те саме, що і «юридичний», тобто пов'язаний із законодавством, правовими нормами і їх практичним застосуванням.

Тож саме цей термін відтепер варто використовувати, коли говоримо про діяльність у сфері надання безоплатної правничої допомоги, зокрема:

Закон України «Про безоплатну правничу допомогу»;

система безоплатної правничої допомоги;

безоплатна первинна правнича допомога;

безоплатна вторинна правнича допомога;

правничі послуги.

Нова термінологія запроваджується Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги», який набув чинності 3 серпня цього року.

У такий спосіб норми законодавства у сфері надання правничої допомоги приведено у відповідність до Конституції України, яка гарантує кожному право на професійну правничу допомогу (стаття 59).

Водночас у термінах, які стосуються безпосередньо права, продовжуємо вживати слово «правовий», наприклад:

правова свідомість;

правова культура;

правова держава;

правові норми.

Нагадаємо, що Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги» вносить зміни до Закону України «Про безоплатну правничу допомогу». Цими змінами розширено перелік категорій осіб, які можуть звернутися до системи безоплатної правничої допомоги, та спрощено доступ громадян до безоплатної вторинної правничої допомоги (послуги представництва інтересів у суді, допомога в підготовці документів до суду). Детальніше – у першому коментарі.