Березняківська територіальна громада
Черкаська область, Черкаський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Щодо постанови «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб»

Дата: 17.07.2023 16:11
Кількість переглядів: 137

Фото без опису

Держава продовжуватиме підтримувати своїх громадян – внутрішньо переміщених осіб, які змушені були залишити домівки через військову агресію російською федерації.
А ВПО, які потребують такої допомоги, продовжать і надалі її отримувати.
Допомога на проживання для ВПО – один з найбільш важливих інструментів для підтримки внутрішньо переміщених осіб. При цьому, це – одна з найбільших за розміром фінансування з державного бюджету програм. На поточний рік на неї було передбачено в Держбюджеті 57 млрд грн. Наразі відбувається фінансування виплат
для понад 2,6 млн осіб.
Метою державної політики щодо внутрішньо переміщених осіб є забезпечення підтримкою громадян, які – через війну – втратили житло або вимушені були залишити власні домівки і переселитися з місць, де ведуться бойові дії або з тимчасово окупованих територій, а також допомога їм в адаптації до нових умов життя.
Така допомога є тимчасовою і має надаватися громадянам, які найбільше її потребують.
Що змінюється:
11 липня Уряд прийняв постанову «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб», якою уточнено параметри надання цієї підтримки.

● Зокрема, для всіх внутрішньо переміщених осіб, які отримують допомогу зараз, з 1 серпня 2023 р. буде автоматично продовжено виплату допомоги ще на 6 міс., до кінця січня 2024 р.
Допомога продовжується для всіх ВПО, які проживають в Україні і є внутрішньо переміщеними особами у розмірах для осіб з інвалідністю та дітей – 3 тис. грн та для інших осіб – 2 тис. грн.
Відповідно, виплати не продовжуватимуться особам, які:
● перебувають за кордоном більше 30 календарних днів поспіль без обгрунтованих причин, що підтверджуються документально (обгрунтованими вважаються причини, коли людина була у службовому відрядженні чи на
стажуванні, перебувала на лікуванні або реабілітації, доглядала за хворою дитиною, оздоровлювала дитину та ін.);
● повернулися до покинутого місця проживання.

Крім того, виплати не продовжуватимуться особам, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі або були засуджені за колабораціонізм.

Громадянам для продовження виплат ніяких додаткових дій вчиняти не потрібно, виплати продовжуватимуться автоматично.
Звертаємо увагу, що постанова визначає перелік обгрунтованих причин, які дають право людині, навіть перебуваючи за кордоном довгий час, не втратити виплати, наприклад: службове відрядження, оздоровлення дітей, стажування, лікування або реабілітація, що підтверджується відповідними документами, смерть членів сім’ї чи родичів та ін.

● З 1 вересня допомога продовжується для тих громадян, чий майновий стан потребує такої підтримки, і не продовжується для громадян, чий майновий стан дозволяє здійснювати суттєві витрати без допомоги держави.
А саме, з 1 вересня 2023 р. виплату буде припинено тим ВПО, які від моменту ухвалення даної Постанови*:
1. придбали новий транспортний засіб (з року випуску якого минуло менше 5 років), крім авто, які були придбані волонтерами та передані на потреби оборони краіни;
2. придбали на суму більше 100 тис. грн. земельну ділянку, квартиру, будинок (крім житла, отриманого за рахунок державного чи місцевого бюджету);
3. мають на депозитному банківському рахунку кошти у загальній сумі більше 100 тис. грн;
4. придбали іноземну валюту (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних, соціальних, освітніх послуг), а також банківських металів на загальну суму більше 100 тис. грн;
5. мають у власності житло, що розташоване на інших територіях ніж тих, де ведуться активні (можливі) бойові дії або які є окупованими, якщо таке житло має площу понад 13,65 м 2 на одного члена сім’ї.

* – з детальним переліком можна ознайомитися у Постанові

Якщо за результатами перевірки отримувачів через державні реєстри буде прийняте рішення про припинення допомоги, громадянина про це буде повідомлено: або поштою чи електронною поштою, або – за технічної можливості – мобільним зв’язком чи засобами електронного сповіщення Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (ЄІССС).
У разі незгоди, він може оскаржити таке рішення органу соцзахисту або, можливо, надати підтверджуючі документи, та продовжувати отримувати виплати.

● Постановою надано можливість отримувати допомогу внутрішньо переміщеним особам, у яких народились діти після переміщення.

Це врегулює проблему, яка виникала з отриманням допомоги на дітей, які народились у ВПО після переміщення і, відповідно, їхнє зареєстроване місце проживання співпадало з місцем задекларованого місця проживання їхніх батьків (місця, куди переїхали ВПО).
Також відтепер особа зможе дистанційно відмовитись від статусу внутрішньо переміщеної особи, без особистого звернення до органу соціального захисту населення.
● Виплати допомоги внутрішньо переміщеним особам будуть здійснюватись 15 та 28 числа кожного місяця.
Мінсоцполітики звертає увагу, що нові критерії для отримання допомоги не впливають на отриману допомогу до 01.08.2023.

● Також звертаємо увагу, що для внутрішньо переміщених осіб, які вперше звернуться по отримання допомоги ПІСЛЯ 01.08.23 р. допомога призначається на шість місяців, на сім’ю, та буде виплачуватися щомісячно
одному з членів сім’ї (далі ‒ уповноважена особа) з розрахунку на кожного члена сім'ї:
- для осіб з інвалідністю та дітей ‒ 3 тис. грн;
- для інших осіб ‒ 2 тис. грн.
Допомога призначається на кожного члена сім’ї, відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних як про внутрішньо переміщену особу (тобто зареєстрований як ВПО).
● Для таких родин допомога може бути призначена сім'ї ще на 1 шестимісячний період, якщо в родині є:
- діти з інвалідністю,
- особи, які доглядають за особою з інвалідністю,
- особи пенсійного віку,
- які мають трьох і більше дітей віком до 18 років
- неповнолітні та малолітні дітям, які прибули без супроводу законного представника,
- якщо сукупний дохід на одного члена сім'ї не перевищує 4 прожиткових мінімумів.
Але допомога не призначатиметься, якщо протягом трьох місяців перед зверненням член родини здійснив суттєві витрати чи оплатив послуги на суму від 100 тис грн. одним платежом. Критерії суттєвих витрат – зазначені вище.
Допомога не призначається на отримувача, який перебуває на повному державному утриманні (наприклад, в дитячому будинку, психоневрологічному інтернаті, будинку-інтернаті для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю тощо або школі-інтернаті, закладі спеціалізованої освіти військового чи військово-спортивного профілю;

● Родини, які перебувають у складних життєвих обставинах, мають право отримувати допомогу ще один, другий 6-ти місячний термін 

Допомогу можна продовжена, якщо 
● середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача не перевищує одного розміру мінімальної заробітної плати,
● у складі сім’ї є особи працездатного віку, які
- доглядають за дітьми до досягнення ними шестирічного віку (включно);
- мають трьох і більше дітей віком до 18 років і доглядають за ними;
- особи з інвалідністю;
- громадяни, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю тощо;
● у складі сім’ї є непрацююча особа працездатного віку, яка протягом перших шести місяців отримання допомоги
- сприяла своїй економічній самостійності (наприклад, працевлаштувалася/зареєструвалася у центрі зайнятості, як безробітна /зареєструвалася як фізична особа-підприємець / отримала допомогу на здобуття економічної самостійності тощо)
- та середньомісячний дохід, якої не перевищує одного розміру мінімальної заробітної плати;
● внутрішньо переміщеній особі, яка втратила працездатність чи досягла пенсійного віку та розмір пенсії якої не досягає трьох прожиткових мінімумів, для осіб, що втратили працездатність
● неповнолітнім та малолітнім дітям, які прибули без супроводу законного представника.
Тобто загалом термін, протягом якого держава фінансово підтримуватиме ВПО, може складати рік.
Адже дуже важливо, щоб громадяни, які вже продемонстрували стійкість і бажання відбудовувати своє життя, мали період, поки виплачується допомога, і могли використати цей час для інтеграції в приймаючу громаду, пошук житла,
працевлаштування тощо.
Такий підхід допоможе:
- державі – сфокусувати свій фінансовий ресурс на підтримці саме тих родин, які її потребують
- родинам – маючи підтримку від держави, адаптуватися на новому місці, вирішити поточні питання з пошуком житла, роботи/ відкриття власної справи, зокрема, за програмами Мінекономіки.

Звертаємо увагу, що держава продовжує підтримку ВПО та впроваджує нові інструменти й механізми цієї підтримки.
Так, для тих, у кого пошкоджене житло, – діє програма єВідновлення: подавши заявку, можна отримати кошти на відновлення житла, відомості про яке є в Державному реєстрі речових прав, підлягає відновленню і розміщене на неокупованій території і території де не ведуться активні бойові дії Власники зруйнованого житла можуть отримати грошові компенсації або житлові сертифікати (документ, що підтверджує гарантії держави профінансувати
придбання іншого житла).
Оскільки отримання роботи є одним з найболючіших питань для ВПО, держава дає можливість отримати ваучер на навчання. Завдяки цьому інструменту повністю або частково оплачується навчання у закладах освіти. Зокрема, можливі перепідготовка за робітничою професією, здобуття ступеня магістра на основі вищої освіти за іншою спеціальністю чи підвищення кваліфікації.
Також за рахунок державного бюджету виплачуються компенсації роботодавцю за працевлаштування ВПО.
Центри зайнятості працюють з ВПО, займаються пошуком вакансій, як від державної служби зайнятості, так і з найбільших сайтів із працевлаштування тощо.
Усі види соціальних послуг і допомог, наявні в країні, є доступними для ВПО.
Йде мова про малозабезпечених осіб, чи про багатодітні родини, чи про осіб з інвалідністю, – держава забезпечує усю можливу і доступну на сьогодні підтримку.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь