ПЛР-тестування: як та кому його проводять

Дата: 29.04.2020 09:53

Автор : Прес-служба ОДА 28.04.2020 20:12

Щодня у статтях про коронавірус черкащани бачать фразу “ПЛР-тестування” – полімеразної ланцюгової реакції. У чому полягає суть такого виду тестування, яка його відмінність від експрес-тестів? Розповідає керівниця управління охорони здоров’я Черкаської ОДА Лариса Кошова. У чому суть ПЛР-тесту? ПЛР-тест показує наявність/відсутність в організмі людини ДНК або РНК вірусу. Завдяки цьому він може виявити в захворілого коронавірус ще в перші дні зараження та є 100% точним. Проводять ПЛР-тестування шляхом забору зразків із верхніх дихальних шляхів (носоглотки) пацієнта. Дослідження відбувається протягом 4-6 годин. Кому проводять ПЛР-тестування на Черкащині? ?особам, які прибули із-за кордону та мають ознаки ГРВІ; ?пацієнтам із тривалими ознаками ГРВІ; ?особам, які мають підвищену температуру тіла (вище 38 градусів), що погано піддається корекції та підпадають під визначення “епідеміологічно пов’язаного випадку”; ?хворим на пневмонію; ?медичним працівникам, які мали контакт із хворим на коронавірус або мають прояви ГРВІ. До роботи допускаються лише здорові медичні працівники, що пройшли ПЛР-тестування. У чому різниця між ПЛР- та експрес-тестом? Експрес-тести виявляють в організмі людини не сам вірус, а антитіла, які виробляються для боротьби з ним. Вони з’являються в крові лише на 5-7 день з моменту прояву перших клінічних проявів, тож робити швидкий тест раніше – недоречно. Для проведення експрес-тестування у пацієнта беруть кров із вени чи пальця, а не мазки із носоглотки. Які існують плюси та мінуси ПЛР- та експрес-тестів? Плюси ПЛР-тестування: ?можна виявити захворювання у перші дні зараження (ще до появи симптомів); ?100% точність результатів. Мінуси ПЛР-тестування: ?не може показати, чи людина перехворіла на коронавірус; ?дороговартісний. Плюси експрес-тестування: ?швидкість – на нього лікар витрачає 10-15 хв; ?може показати, чи людина вже перехворіла на коронавіру і не тільки на COVID-19, але й інші сезонні коронавіруси. ?доступніший за ПЛР-тест за ціною; Мінуси експрес-тестування: ?високий відсоток похибки (якщо зробити до того, як організм розпочне виробляти антитіла); ?не показує захворювання в перші дні зараження. – Станом на сьогодні в діагностуванні коронавірусу ми майже повністю відмовилися від експрес-тестів на користь ПЛР-тестування, що є більш точним. Загалом від початку карантину в Черкаській області проведено 5607 ПЛР-тестувань. Це один із найкращих показників, – інформує Лариса Кошова.